Pěkně v jednom balíčku dostali zastupitelé České Lípy ke schválení nová pravidla pro prodej městských nemovitostí a seznam hned sedmi objektů, které by radnice chtěla prodat. Mezi nimi jsou například dva historické domy na náměstí T.G. Masaryka v samém centru města. Metodiku zastupitelé schválili, domy zatím zůstanou městu.

Paradoxně kvůli tomu, že návrh na jejich prodej neodpovídal novým pravidlům. Radnice před časem nechala zpracovat pasport svých budov. „Chtěli jsme mít přesný přehled o svých nemovitostech," připomněl původní ideu místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle (TOP 09).

V souvislosti s tím se nyní objevila na světě metodika prodeje. „Je to kvůli racionálnějšímu nakládání se zbytným majetkem města a také stanovení transparentních pravidel prodeje jak z pohledu prodávajícího, tak kupujícího," píše se ve vysvětlující zprávě k novým pravidlům.

Proti nim zastupitelé nic neměli. Co se jim ale nelíbilo, byl přišpendlený souhrnný seznam budov se záměrem jejich prodeje.

Na něm se objevil objekt čp. 131 s pěti byty na náměstí T.G.Masaryka, jehož je město polovičním vlastníkem. O koupi zmíněného domu stál v minulosti podnikatel Václav Tesárek, respektive jeho firma Vendys. Chtěl o něj rozšířit hotel Morris na náměstí TGM. Tehdy jeho prodeji bránily nevyřešené majetkoprávní vztahy. Své si řekli i nájemníci, kteří proti prodeji protestovali. Nyní má o koupi zájem majitelka druhé poloviny domu, ale také stále společnost Vendys.

Na náměstí je rovněž dům čp. 135 hned vedle restaurace Moravanka a hotelu Morris, který radnice nabídla také k prodeji. Důvodem je, že se dlouhodobě nedaří pronajmout jediný byt v domě kvůli vysokým finančním nákladům.

Radnice se chce vzdát také domu na Škroupově náměstí, v němž donedávna sídlila služebna městské policie. Prodávat chce vilu na Děčínské ulici, kam si lidé chodili pro řidičské průkazy nebo se zpovídat ze svých přestupků v dopravě.

Prodávat by se měl i nevyužívaný rohový dům na začátku Sokolské ulice v památkově chráněné zóně, kde mělo být nové divadlo. „Je v takovém stavu, že by se na něj mohl dát demoliční výměr," zhodnotil ho Jiří Kočandrle.

Na seznamu je také dvoupodlažní dům čp.686 v ulici Moskevská v památkově chráněné zóně. Ocitl se tam i objekt na sídlišti Slovanka, který v současnosti využívá ZŠ Klíč. „Souhrnný záměr prodeje považuji za nesystematický. Navíc ani předložený záměr neodpovídá metodice," kritizoval Petr Máška (ČSSD).

V doprovodných materiálech navzdory pravidlům totiž chybělo mimo jiné vyčíslení nákladů na údržbu v pěti následujících letech. „Všechno je a bude transparentní. Budeme zveřejňovat, jaké budovy chce město prodávat. Tohle je jen záměr. Až se bude skutečně prodávat, tak pak se vyčíslí," obhajoval úmysl prodávat Jiří Kočandrle a doplnil, že od voleb před dvěma lety neprodali ani jednu budovu.