Nový Oldřichov a Kamenický Šenov mají hotový soupis škod, které způsobila blesková povodeň na počátku července. Na jejich vyčíslení jim dali krajští radní pouhé čtyři dny. „Byl to šibeniční termín, ale stihli jsme to. Napočítali jsme škody za téměř šest a půl milionu korun,“ sděluje Jiřina Brychtová, místostarostka Nového Oldřichova.

Obec podle předběžných odhadů patří mezi nejpostiženější z celého kraje. Povodeň zde poškodila komunikace a ničila obecní mostky. „Statik prohlédl všech šestadvacet našich mostků. U jednoho z nich hrozilo, že jej čeká demolice. To nakonec nebude nutné, ale bude zapotřebí jeho radikální rekonstrukce,“ podotýká místostarostka Brychtová.

Oldřichovští doufají, že jim kraj pomůže finančně. „Škody jsou veliké a obecní rozpočet na jejich nápravu rozhodně nestačí. Budeme žádat kraj o poskytnutí potřebných financí na opravy,“ přiznává Jiřina Brychtová. Zatím se vše, co se dá, snaží opravit vlastními silami. „Zavezli jsme poškozené silnice, aby byly sjízdné. Podařilo se nám tak alespoň částečně dosáhnout stavu, že na první pohled není poznat, že se nám tu prohnala velká voda,“ dodává Jiřina Brychtová.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z POVODNÍ V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

Povodeň zasáhla i nedaleký Kamenický Šenov. „Živel nám způsobil škody za necelé čtyři miliony korun,“ říká starosta Kamenického Šenova Ota Raiter. Zároveň ale upozorňuje, že to nemusí být konečné číslo. „Doposud nevíme, zda nám povodeň poškodila kanalizaci,“ upřesňuje šenovský starosta.

Nejvíce poničeny byly dvě komunikace v dolní části města a jedna na Práchni. Podle starosty budou rekonstrukci ulice Odboje řešit podáním žádosti o dotaci na krajský úřad z programu na odstranění povodňových škod. Opravu druhé silnice si město platí ze svého. „Potřebovali jsme ji rychle zprovoznit, protože je spojnicí mezi dolní částí města a středem,“ vysvětluje Ota Raiter. Voda také ztenčila krycí vrstvu nad sítěmi, takže bude zapotřebí jejich přeložení.

Ač město bylo samo postižené povodněmi, projevilo solidaritu se svým sousedem a jeho zastupitelé odsouhlasili stotisícový dar pro Nový Oldřichov. „Jejich škody jsou podstatně větší,“ zdůvodňuje šenovský starosta a dodává, že s částkou může malá obec naložit dle svých aktuálních potřeb.

DALŠÍ ČLÁNKY K POVODNÍM NALEZNETE V PRAVÉM SLOUPCI