VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žně nejsou ani v polovině, deštivé počasí sklizeň zpomaluje

Českolipsko - Sklizeň řepky v Brništi na Českolipsku je téměř u konce. Chybí jim posledních padesát hektarů, což je prý otázka jednoho dne.

10.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Roman Dolejský

Práce komplikuje déšť, který sklízení znemožňuje. „Předevčírem sekali, včera sekali, ale dnes kvůli dešti zase stojí, říká Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou s tím, že místní výnos se pohybuje kolem čtyřech tun na hektar, což je prý velice slušné.

V Libereckém kraji je zatím posekána zhruba pětina ploch s obilím a téměř tři čtvrtiny polí s řepkou. Před rokem ale byly touto dobou žně v kraji už za polovinou.

Výnosy v Libereckém kraji jsou zatím lepší, než ještě v červnu pěstitelé čekali, žádné rekordy to však nebudou. Nejdál je v kraji sklizeň ozimého ječmene, kde zbývá nesklizena zhruba desetina ploch. Zemědělci už začali sekat i další obiloviny s výjimkou jarní pšenice a žita, které ještě nebyly zralé. Nadprůměrné jsou zatím výnosy ozimé pšenice, která dává v průměru přes sedm tun z hektaru. V Libereckém kraji je ale zatím sklizeno jen 17 procent ploch s ozimou pšenicí.

„Rekordy z loni se rozhodně pokořit nepodaří, přesto vypadá letošní sklizeň dobře," říká Teplý. Výnosy jsou podle něj navíc nevyrovnané. Někde se sklízelo i osm až devět tun obilí z hektaru, jinde byl výnos podprůměrný. Také kvalita je nevyrovnaná. „Doslova se vzorkuje každá fůra, jestli to vyjde na potravinu, nebo ne," řekl. Nedostatek potravinářského obilí však podle Teplého nehrozí, zpracovatelé mají v silech zásoby ještě z loňského roku. To se také odráží na výkupních cenách, které šly dolů. Potravinářská pšenice se podle něj vykupuje po 3400 Kč za tunu, krmná je kolem 3000 korun za tunu.

Slabší bude zřejmě úroda řepky, v průměru se zatím výnosy pohybují kolem 3,59 tuny z hektaru. „Někde zemědělci sklízeli i méně než tři tuny, třeba v Agro Rubín ale sklízeli z některých polí i téměř pět tun řepky z hektaru. Záleží na odrůdě a také na stanovišti," řekl Teplý.

Pro zemědělce v oblasti jsou podle něj lepší takzvané sušší roky, neboť díky místní kopcovité krajině nějaká vláha vždycky spadne. „Loni už jsme měli skoro hotovo," dodává.

Autor: Jiří Jelínek, ČTK

10.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení