Novoborský starosta Jindřich Mareš čelí trestnímu oznámení, které na něj podal zastupitel František Novosad už začátkem srpna letošního roku.
Podle něj se starosta dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, když v roce 2006 získal zdarma mobilní telefony za bonusové body od operátora, které pak využil pro soukromé účely.

Podle trestního oznámení tyto telefony dokonce dva roky někdo mimo úřad používal, přičemž hovorné platilo město ze svého rozpočtu. Teprve po téměř dvou letech, tedy v lednu 2008, telefony starosta vrátil městu.
Podání trestního oznámení potvrdil i českolipský okresní státní zástupce Martin Luštík, který případ prošetřuje.

„Nemohu zatím říci, zda zahájím trestní stíhání. Věc nyní řeší služba kriminální policie a teprve dle jejich zjištění rozhodnu, zda trestní stíhání zahájím či nikoli,“ sdělil Deníku s tím, že nedokáže odhadnout ani čas, kdy by k rozhodnutí mohl dospět.

Jak daleko jsou kriminalisté s šetřením a sháněním důkazních prostředků, se nám zjistit nepodařilo. Mluvčí českolipské policie vzhledem k průběhu vyšetřování sdělila pouze obecnou informaci.
„Musíme ctít a ctíme presumpci neviny. Policie proto nesděluje veřejnosti žádné informace o průběhu šetření jakéhokoli konkrétního případu,“ sdělila mluvčí Ivana Baláková.

Že se tímto případem policisté zabývají, je však jisté. Deníku se navíc podařilo zjistit, že nad prací českolipských kriminalistů bdí i pražská protikorupční policie, která má za úkol dohlédnout nad tím, aby při šetření případu nebyl nikdo zaujatý.

Novoborský starosta Jindřich Mareš jakákoli pochybení naprosto odmítá. „Celé je to nesmysl. Telefony jsem od operátora skutečně dostal, což je naprosto normální. Byl jsem jako místostarosta k jednání s mobilními operátory pověřený. Tady žádné pochybení nepřichází v úvahu,“ sdělil Deníku starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

„Telefony jsem předal zaměstnancům úřadu, kteří je pak využívali, a stále využívají, ke služebnímu účelu. Absurdní obvinění, že jsem je využíval já, nebo kdokoli z mé rodiny, odmítám. Navíc já i syn využíváme k soukromým účelům telefony od jiného operátora, což je snadné dokázat,“ dodal starosta s tím, že trestní oznámení chápe jen jako zbytečný a navíc naprosto absurdní nástroj ke zdiskreditování jeho osoby.