VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoo slaví vzácný přírůstek. Korunáče Sclaterova

Liberec – Další mimořádný odchov si na sklonku letošního roku připsala liberecká zoo. Jako jediná v Česku totiž odchovala mládě vzácného korunáče Sclaterova.

29.12.2010
SDÍLEJ:

VZÁCNÉHO KORUNÁČE můžete uvidět v pavilonu tropů. Do konce roku pro vás má zoo dárek v podobě sníženého vstupného. Foto: Ivan Langr

Korunáč se sice vylíhnul už 7. prosince, ale chovatelé se zveřejněním zprávy nespěchali. Čekali celých dvacet dní, zda mládě bude životaschopné. „V předchozích letech jsme již o několik čerstvě vylíhnutých korunáčů přišli, protože jejich odchov je velmi náročný,“ zdůvodnil mluvčí zoo Ivan Langr.

Vzácný pták žije ve volné přírodě pouze na ostrově Nová Guinea. V zoologických zahradách jsou zapojeni do programu ochrany ohrožených druhů v rámci Evropské plemenné knihy.

Korunáč Sclaterův se od ostatních korunáčů odlišuje červenohnědě zbarveným krkem a korunkou bez bílých znaků. Obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří do nadmořské výšky 500 m. Samice snáší jedno bílé vejce, ze kterého se po 28 dnech líhne holé mládě, odkázané na péči rodičů. Asi po měsíci opouští hnízdo a ve stáří 15 měsíců se už může rozmnožovat.

V přírodě je velmi ohroženým druhem

Podle Červeného seznamu ohrožených druhů počet korunáčů ve volné přírodě stále klesá. Ve své domovině jsou totiž jednak loveni kvůli masu, ale jedním z důvodů je i civilizace, která ukrajuje stále větší prostor pro přirozený život vzácných ptáků. Ti svá masivní hnízda budují z palmových listů vysoko v korunách stromů. Lépe tomu není ani v umělých chovech.

„Podle Evropské plemenné knihy žilo na konci roku 2008 v zoologických zahradách pouhých 81 jedinců, šest se v témže roce podařilo odchovat. Liberecká zoo je jedinou u nás, která pár těchto výjimečných opeřenců vlastní. „V průběhu posledních dvou let se už podařilo mládě několikrát naklubat či vylíhnout, ale ne odchovat. Teprve v pořadí 20. snůška byla úspěšná,“ vysvětlil mluvčí.

Liberecká zoo patří v odchovu vzácných ptáků mezi světově uznávané instituce. V letošním roce se jí podařilo už podruhé odchovat a do alpské přírody vypustit samičku vzácného orlosupa bradatého.

Škrty snad chovný program neohrozí

Odchov vzácných živočišných druhů patří kromě samotné expozice k nejdůležitějším úkolům zoologické zahrady. Otázkou je, zda s plánovanými škrty jak na vládní, tak i městské úrovni nebude práce zdejších odborníků omezena. „Těžko říci. Už teď víme, že z města dostaneme o čtyři miliony méně. Nevíme o kolik sníží rozpočet ministerstvo životního prostředí ani jaká bude návštěvnost.

Pokud by se sešla všechna tři negativa, pak by to problém byl a museli bychom řešit, kde se může ještě ušetřit. Chovy zvířat jsou ale rozhodně to poslední, čeho by se úspory měly dotknout,“ důrazně popřel mluvčí zahrady Ivan Langr.

Na zvířatech šetřit nebudeme

Na svůj provoz potřebuje liberecká zoo ročně kolem 65 milionů korun. Dotace města přitom tvoří třetinu a pokryje pouze mzdové náklady na celý rok. „Další třetinu získáme z vlastní činnosti,“ vysvětlil Langr. Jde nejen o vstupné, ale například i provoz restauračních zařízení, které je v jejich režii, či o prodej. Poslední, zhruba třetinovou část provozních nákladů získává zoo z různých dotací, grantů, ale i z reklamy a od dárců.

„Není to částka, kterou bychom mohli pevně zakalkulovat do rozpočtu, i když letos dárců přibylo. Takže opravdu uvidíme. V každém případě mohu už teď potvrdit, že úsporná opatření návštěvníci ani zvířata nepocítí,“ uzavřel Langr. Už teď nicméně musela liberecká zoo v rámci úspor rozpustit rezervní fond vytvořený právě pro případ, kdy vyschne příliv peněz. „Jinak už bychom dávno nevyšli,“ dodal.

Autor: Jana Švecová

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 7 200 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pečovatel/ka pracující v domácí péči, terénní služba. Akreditovaný kurz Pracovníka v sociálních službách. Řidičské oprávnění sk. B - používání služebního vozidla k přepravě ke klientům., Nabízíme: stravenky, První kontakt emailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Kdp sluníčko, Liberecká, č.p. 67, 473 01 Nový Bor. Informace: Radka Svobodová, +420 606 061 165vpracovnídnyod7:00-15:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Na Rybníčku, Staré Splavy, Požadujeme, - spolehlivost, příjemné vystupování, - praxe v restauračním provozu a částečná znalost cizích jazyků výhodou, Plat 15 000,-Kč+ možnost odměn v závislosti na výkonu ( letní sezóna)., Nabízíme práci na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení., Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Jarmila jelínková staré splavy, U Rybníčku, č.p. 195, 471 63 Staré Splavy. Informace: Jarmila Jelínková, +420 604 618 409.

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nový Svět 915, Kamenický Šenov, , Požadavky:, - VŠ vzdělání technického/strojírenského směru, - Výhodou je předchozí strojní praxe nebo zkušenosti s konstrukcí svítidel, - Praktickou znalost některého z konstrukčních programů (2D nebo 3D)- AutoCad, Solidworks, - Znalost MS Office, - Znalost anglického nebo ruského jazyka , , Náplň práce:, - Zpracování technické dokumentace dle zadané koncepce a podkladů, - Tvorba konstrukce svítidla, - Spolupráce s ostatními konstruktéry a dalšími odděleními napříč celou společností, - Plnění zadaných dílčích úkolů v rámci své odbornosti, - Aktivní spolupráce na realizaci nových vzorků, zefektivnění výrobních procesů, standardizaci a unifikaci technologií a konstrukčních řešení. Pracoviště: Preciosa - lustry, a.s., Nový svět, č.p. 915, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Pavel Brzák, +420 488 113 244.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice Pod Špičákem v České Lípě bude jednosměrná.
1

Ulice Pod Špičákem bude po opravách jednosměrná

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

V Mimoni nahlédnete do světa vědy a techniky

Mimoň - Výstav, kdy je dovoleno dotýkat se exponátů, nebývá mnoho.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Začala výměna oken na radnici v Novém Boru

Nový Bor - V části památkově chráněné budovy radnice na náměstí Míru v Novém Boru začala výměna starých netěsnících oken. Práce, které budou postupně probíhat do konce září ve 4. a 3. patře, nijak neomezí provoz odborů Městského úřadu Nový Bor.

FOTO: Liberecká zoo slaví. Může se pochlubit vzácnými mláďaty

Liberec – Jeden z nejohroženějších velkých savců na světě nebo unikátní odchov ptáka, který „zazdívá“ samičku na vejcích. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT