Jejich specialitou jsou chleby. „Snažíme se také podporovat naše zákazníky, aby si pekli sami," říká v rozhovoru pro Deník majitel pekárny.

Proč jste pekárnu otevřel tady v České Lípě, jak vás to napadlo?

Byl to nápad více lidí. Každopádně nám na celém Českolipsku chyběl formát takovéto pekárny. Po celé Evropě se dá v malých i velkých městech najít klasická rukodělná pekárna. Zde to nebylo.

Co vše si u vás člověk může koupit nebo objednat?

Můžete si objednat veškeré pečivo, a to i nad rámec sortimentu, který běžně nabízíme. Když přijde zákazník s nějakým přáním, rádi mu ho splníme.

Jaké konkrétně nabízíte pečivo?

V podstatě je to veškeré pečivo, čili rohlíky, housky a hlavně chleby. Žitných chlebů máme dokonce pět druhů. A také croissanty. Způsobem, jakým je děláme, jsme vlastně jedineční v Libereckém kraji, možná i v celých severních Čechách. Pečeme je podle klasických francouzských metod. Co se týče ostatního sortimentu, ten připravujeme podle českých receptur a z kvalitní surovin.

Jaký je dnešní náhled zákazníků na kvalitu?

Já si myslím, že se zákazníci probudili. Trh s potravinami je přesycený, ale dnešní zákazník vyhledává kvalitu, nechce chemii a zlepšovadla. Jsou zbytečná.

Hodně se řeší mezi lidmi palmový olej, používáte ho?

Ne, ten vůbec nepoužíváme.

Kdo jsou vaši odběratelé?

Máme hlavně konečné odběratele. Ty zákazníky, kteří si pro pečivo dojdou přímo k nám. Všem našim zákazníkům za to děkujeme. Jsou pro nás velkou motivací. Také dodáváme pečivo do firem a jídelen v České Lípě a do svou obchodů v Novém Boru.

V řemeslné pekárně na vás dýchne atmosféra tradičních receptů. Dá se říci, že je pečivo od vás zdravá výživa? Používáte bio produkty?

Bio produkty tady nemáme. Nesnažíme se zapadat do škatulky zdravé výživy.To není prvotní plán našeho provozu. Jde nám hlavně o kvalitu za normální cenu. Když se jí opravdová potravina, je člověk zdravý sám o sobě. Nemusí jíst už nic okolo, co mu nabízí právě trend téhle doby. Měli bychom se řídit chutí a rozumem, ne trendy.

Máte speciality, které jste sami vymysleli?

Všechny výrobky jsou podle našich vlastních receptur. Je to v podstatě ten samý výrobek, jako kdekoliv jinde, ale po našem. Když to tak vezmu, tak jsou to recepty, které vycházejí z minulosti.

Jaké používáte přístroje?

Především hnětač. Bez něj bychom to v takové míře neutáhli. Ale většinu děláme ručně.

O který z výrobků je největší zájem?

Hlavně o chleby. Zákazníky už od začátku překvapila jejich trvanlivost. Chléb z naší pekárny vydrží týden až 14 dní. Záleží na prostředí a počasí. Vždy zákazníkovi poradíme, jak ho uchovávat.

Kolik druhů chlebů nabízíte?

Šest, které máme běžně, a potom dva speciální.

V čem jsou speciální?

Pečeme je jen dvakrát až třikrát za týden. Je to rozmarýnový chléb a cibulový, což je ochucené bagetové těsto. Bohužel tady nemáme prostor, abychom dělali tyhle chleby denně. Kynou až třicet hodin.

Kolik máte pekařů?

Jsme tři a máme další tři brigádníky na práci, kterou nestíháme.

Blíží se Velikonoce, připravujete něco speciálního?

Děláme jen klasický mazanec.

Máte bezlepkové pečivo?

Nemáme, ale nabízíme již hotové produkty bez lepku. Bezlepkové pečivo má svá specifika a my ho tu vyrábět nemůžeme. Pro nás je lepek velice důležitý, určuje kvalitu těsta.

Nabízíte ale i další sortiment kromě pečiva, že?

Ano. Ovoce sušené mrazem, müsli, tyčinky a tak dále. Z jedné malé moštárny máme různé druhy moštů, přibližně kolem 15 až 20 druhů. Dále máme klasický sortiment pro domácí pečení. Snažíme se podporovat naše zákazníky, aby si pekli sami. Darujeme jim kvas, poradíme s výběrem mouky i s pečením.

Co chystáte do budoucna?

Stále vymýšlíme nové výrobky. Trvá to dlouho. Recept na poslední výrobek, který jsme produkovali, trval šest měsíců. Přitom šlo o úplně jednoduchý jablečný šáteček. Nyní je o něj velký zájem. Láká nás výroba vlastních těstovin.

Jaký je rozdíl mezi pečivem tady a v supermarketech?

Supermarkety se opírají hlavně o zmražené polotovary a o pečivo se zlepšujícími přípravky. O těch se moc nemluví, ale je to v podstatě do pečiva nacpaná chemie.

Jak funguje vaše pekárna?

Přes noc pečeme a ráno jde pečivo do prodeje. Děláme takové množství, abychom ho zvládli prodat. Zbytky nejsou ekologické ani ekonomické. Jsme tady zhruba od šesté hodiny ranní do šesté hodiny odpolední.

A když přeci jen zbytky jsou, co s nimi děláte?

Neprodané pečivo věnujeme charitě.