Bezpečnější pro chodce i motoristy bude úsek silnice I/9 na kopci u obce Chotovice díky úpravám, které plánuje Ředitelství silnic a dálnic.

V místě, kde často dochází k dopravním nehodám, především skončí předjíždění, řidiči tam ale budou muset také výrazně zpomalit. Projekt, který zásadně změní dopravu v části hlavního silničního tahu mezi Českou Lípou a Novým Borem, by měl být hotový už příští rok.

Zřejmě největší změnou pro řidiče bude úplné zrušení pruhu určeného k předjíždění v kopci ve směru od České Lípy. Jak uvedl Jan Gallo z dopravního inspektorátu v České Lípě, místo něj uprostřed silnice vznikne takzvaný dopravní stín.

„Jde o šikmé vodorovné značení, které bude navíc osázené zeleno bílými reflexními balisety, plastovými sloupky, jako řidiči znají třeba z Rynoltic," vysvětlil Gallo. Plány dál počítají s vybudováním ostrůvku a místem pro přecházení před horizontem.

S chodníky má pomoci dotace

Vyšší bezpečnosti má přispět mimo jiné omezení maximální povolené rychlosti v obou směrech, a to z 90 na 70 kilometrů v hodině. Na případné překročení rychlosti bude řidiče upozorňovat blikáním proměnlivá dopravní značka.

Stavební práce budou navazovat výstavbou chodníků a veřejného osvětlení k autobusovým zastávkám, které stojí na vrcholu kopce na obou stranách silnice.

Obec Chotovice bude v této souvislosti žádat o dotaci Státní fond dopravní infrastruktury. „Bez dotace bychom si to nemohli dovolit. Doufáme tedy, že s žádostí uspějeme, protože přejít silnici, to je doslova adrenalinový sport. Řidiči zde nerespektují maximální povolenou rychlost, a je to tu pak samá nehoda," upozornil starosta obce Chotovice Bohumil Mráček.

Na úseku u Nového Boru došlo nedávno dokonce ke čtyřem dopravním nehodám během dvou hodin.