Cestující, kteří využívají autobusové a vlakové spoje, se musí připravit na tradiční změny jízdních řádů. Ty se mění už tuto neděli 9. prosince v celé Evropě, a ani Českolipsko není výjimkou.

Nejvýznamnější změny se letos v kraji odehrají na železniční trati Liberec – Česká Lípa. Zejména ve směru do Liberce totiž vlaky výrazně zrychlí, rychlíky z dnešních 75 minut na 66 minut, osobní vlaky pak z dnešních 92 minut na 78.

„Důvodem je úprava míst, kde se vlaky křižují, jsme ale limitováni infrastrukturou, proto dojde k omezení obslužnosti některých zastávek,“ vysvětlil Otto Pospíšil z firmy KORID LK, která dopravu v kraji organizuje. Vlaky tak už nezastaví ve Vlčím Dole, Zákupech ani ve Velkém Grunově. Půlka vlaků pak projede i Pertoltice pod Ralskem.

Podle KORIDu jde o zastávky s velmi malým počtem cestujících. Od neděle navíc začnou platit také rozsáhlé změny autobusových jízdních řádů v oblasti Jablonného v Podještědí a Mimoně, autobusů pojede více, a to i o víkendu. Dotčené obce tak o spojení nepřijdou, místo vlaků ale lidé využijí autobusy.

„Od zrychlení vlaků si slibujeme zastavení klesajícího trendu počtu cestujících,“ dodal Pospíšil. Na trati navíc pojede více vlaků, třeba z Lípy do Liberce už nepojede poslední vlak v půl deváté večer, ale přibudou nové vlaky v půl desáté a v půl jedenácté. Večerní spojení se zlepší i mezi Českou Lípou a Doksy – pojede totiž nový vlak ve 21:37 z České Lípy a ve 22:02 z Doks. Také do Svoru pojede z Lípy poslední vlak nově až ve 22:25.

DO DĚČÍNA ZA NOVOU CENU

V autobusové dopravě čeká změna třeba na cestující na lince z Nového Boru do Děčína. Linka bude nově začleněna do integrovaného systému, to znamená, že v ní bude platit tarif Libereckého kraje.

Cestující mezi Novým Borem a Děčínem doteď platí za jízdenku 48 korun, nově vyjde na 50 korun v papírové verzi a na 40 korun při použití čipové karty Opuscard. Za měsíční jízdenku lidé zaplatí 1600 korun.

Kromě toho se u autobusů odehraje řada drobnějších změn, od minutových posunů některých časů odjezdů, po přidávání či naopak rušení vybraných spojů. Cestující by si proto měli nové jízdní řády na „svých“ linkách zkontrolovat.

„Také letos vydáváme jízdní řády v knižní podobě, jejich prodejní cena je 20 korun,“ řekl ředitel KORIDu Jiří Hruboň.
Ceny jízdenek by se v příštím roce podle Hruboně nijak zásadně měnit neměly. „Velké změny tarifu proběhly letos v září,“ připomněl Hruboň.

VYBRANÉ ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ NA ČESKOLIPSKU- více rychlíků na trase Liberec – Česká Lípa - Ústí nad Labem a zpět
- zrychlení vlaků na trase Česká Lípa – Liberec (v opačném směru zůstává doba jízdy stejná či se mírně prodlouží)
- projíždění vybraných zastávek na Mimoňsku, změna autobusové dopravy v této lokalitě
Kompletní změny najdou cestující na www.iidol.cz