Hasicí přístroj, žebřík, bankovka neudané hodnoty, nepojízdný bicykl, pneumatika, taška plná lahvových piv, pánský uzamčený kufřík, dva radiátory, čtyři kovové židle, sekačka či zavírací nůž. Nejen tyto věci můžete najít na městských a obecních úřadech v oddělení ztrát a nálezů.

Ztracené či zapomenuté klíče hrají prim ve všech městech regionu, které mají seznam nálezů a ztrát na svých webových stránkách. Občas ale lidé na úřady přinesou opravdu podivné věci.

„Mezi největší kuriozity, které českolipský městský úřad zaevidoval do seznamu ztrát a nálezů, patří například nákupní vozík, kárka se šrotem, poškozený automat na cukrovinky, stan či sportovní taška plná piv," řekla Deníku mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Do sběru!

Podle Brožové se mnoho věcí, které městský úřad přijme, už nedá dále použít. „V takovém případě se vozí do sběrného dvora, kde se zdarma likvidují. Jízdní kola, jsou-li v pořádku, převádíme na českolipské dětské dopravní hřiště," tvrdí s tím, že k uskladnění nalezených věcí má úřad speciálně vyčleněnou místnost v jedné ze svých budov.

Také podle Moniky Kyselové, referentky správy majetku v Novém Boru, jsou v drtivé většině případů nalezené věci k nepoužití. „Po uplynutí zákonné doby je proto odvážíme do sběrného dvora. Málokdy se stane, že věc najde svého majitele," říká s tím, že za půl roku, co na správě majetku pracuje, se jí nestalo, že by si nalezenou věc chtěl odnést někdo, komu nepatřila.

Na českolipském úřadě mají také slušnou nabídku jízdních kol. Ta většinou končí na dětském dopravním hřišti.„Kolegyni, která tady pracovala přede mnou, pobavil jeden starý pán, který si přišel pro zuby. Den předtím je vyplivl opilý na policejní služebně s tím, že mu nepatří a když vystřízlivěl, tak se po nich začal shánět," přidává úsměvnou historku.

V Doksech přijali v loňském roce 67 nalezených věcí, podle Evy Fuljerové, referentky vnitřního a správního odboru města, našla svého původního majitele více jak desetina z nich. „Nejčastějším nálezem jsou klíče, osobní doklady, peněženky, mobilní telefony a starší jízdní kola," říká s tím, že nejvíce nálezů v Doksech evidují v létě, kdy je město a okolí plné turistů. „Máme u nás i poctivé občany, neboť byla loni na podatelnu odevzdána nalezená peněženka se všemi doklady a s obnosem ve výši asi 4 800 korun," říká.

Kola poslouží

Také v Doksech putuje většina nevyzvednutých věcí do sběrného dvora. „Ale třeba zachovalé jízdní kolo nabízíme příspěvkovým organizacím," říká Fuljerová.

Dva radiátory, zmíněné v úvodu textu, už dlouho mezi uschovanými věcmi na českolipském úřadě nebudou; lhůta k jejich vyzvednutí končí v březnu poté poputují do sběrného dvora. Naopak žebřík musejí v Novém Boru opatrovat až do konce ledna 2017.

Problematiku ztrát a nálezů totiž řeší zákon č. 89/2012 Sb., který vešel v platnost 1. ledna s novým občanským zákoníkem. Zatímco dříve musela obec nalezenou a odevzdanou věc uschovat půl roku, nyní tak musí učinit po dobu tří let. Po jejich uplynutí nabude vlastnické právo k věci její nálezce nebo obec, které byla ztracená věc odevzdána.