Ztratit se dá prakticky všechno. Své o tom vědí pracovníci městské policie, k nimž nálezy doputují.
„Nejčastěji se nachází klíče, občanské průkazy a peněženky. Ty jsou ale většinou prázdné,“ řekla Martina Mazalová, vedoucí oddělení vnitřních služeb technického odboru městského úřadu. Mezi nálezy se objevují často také mobilní telefony staršího typu.
Strážníci městské policie, kteří obhospodařují schránky důvěry, tu nacházejí doklady od občanských průkazů přes pasy, řidičáky, karty do bankomatů, knihoven a výjimkou nejsou ani rodné listy. „Doklady předáváme příslušnému odboru města,“ podotkla Naďa Vápeníková z městské policie.
Ztráty a nálezy tvoří všehochuť věcí, které mají lidé běžně u sebe, ale najdou se i kuriozity. Například zcela prázdný batoh s rovnátky. Ve skladu nálezů mají zuby, urnu, tašky s dětským oblečením či kočárek.
„Momentálně hledáme majitele tašky s osobními věcmi a doklady. Ten ale asi bydlí mimo Českou Lípu. Tašku nalezli u Delvity pod lavičkou,“ popsala Naďa Vápeníková.
Ztracené věci se nacházejí na nejrůznějších místech, velmi často na autobusových zastávkách. Bohužel se jen málo lidí o ně přihlásí.
O tom, že jsou i poctiví nálezci, se občas přesvědčí na městské policii. „Stalo se, že lidé odevzdali peněženku i s penězi. To se často nevidí,“ poznamenala Naďa Vápeníková.
Lidé se mohou o své ztracené věci přihlásit na městském úřadu. „Od letošního roku skladujeme nálezy půl roku. Když si je lidé nevyzvednou, propadají věci do majetku města. Nakonec je dražíme a co se neprodá, musíme zlikvidovat,“ popsala Martina Mazalová.
Při vyzvednutí ztracených věcí se úředníci ptají, kdy a kde je majitel ztratil a jak věc vypadá. Po tom, co se prokáží průkazem, dostanou ztracenou věc zpátky.
Měsíčně se ve schránkách důvěry najde víc než deset ztracených dokladů.