Bolest zubů dokáže člověka potrápit, a to zvlášť v okamžiku, kdy nemá vlastního zubaře. Nedostatek stomatologů trápí především menší obce, kde buď nejsou vůbec, nebo jejich počet není schopen pokrýt poptávku místních. Neláká je ani nabídka vybavené ordinace či městský byt.

Nové pacienty z kapacitních důvodů stále neregistruje ani dlouholetá a vyhledávaná praxe MARI-dent v českolipské Bulharské ulici, která má dvě ordinace a poskytuje komplexní stomatologickou péči. „Situace je v České Lípě stále stejná, respektive se výrazně zhoršuje, protože skončili další kolegové,“ sdělila doktorka Jana Maričová.

Jak doplnil její syn Michael Marič, který je i předsedou oblastní stomatologické komory, společně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou zpracovali malou statistiku. Podle ní k loňskému létu bylo na Českolipsku zhruba sto tisíc pojištěnců, z nichž 20 tisíc nemělo svého zubního lékaře. Ze zbývajících 70 % ještě asi 15 tisíc lidí dojíždí za stomatologickou péčí mimo okres. „Je tu stále vysoký podíl zubních lékařů – pracujících důchodců. Některým kolegů už je i přes 70 let. Ke konci roku skončily tři českolipské ordinace. Noví lékaři nepřicházejí, nové ordinace se neotevírají, to je realita,“ konstatoval Marič.

Ilustrační foto
Řidiči, pozor. V České Lípě se změní systém placení parkovného

V Hejnicích zkoušeli dlouhá léta najít náhradu za původní zubní lékařku. Nezabírala ani reklama v rádiích, novinách či na sociálních sítích. Nabízeli přitom vybavenou moderní ordinaci a v případě zájmu i městský byt. To se změnilo loni v listopadu, když se v Hejnicích otevřela nová zubní klinika. Na registraci stály frontu tehdy stovky zájemců. Podle místního starosty má nedostatek stomatologů na venkově a v menších obcích dvě roviny.

„Mladí zubaři, kteří vyjdou ze studií, odmítají jít ihned do svého soukromého podnikání a hledají spíše raději lékaře, který by je vzal pod sebe. Což je zde problém, neboť tu skoro žádní zubaři nezůstali,“ přiblížil Jaroslav Demčák. Druhá rovina podle něj spočívá v ekonomické stránce věci. „Senioři a děti nejsou lukrativními pacienty, zvláště v naší ekonomicky slabé oblasti. Proto i nějaké nadstandardy tu nejsou tak vítané a lidé spíš na svém chrupu budou šetřit, protože si potřebují pokrýt další životní potřeby,“ dodal starosta. Zájem obyvatel na Frýdlantsku přesahuje možnosti, v oblasti chybí čtyři až pět stomatologů, kteří by pokryli současný deficit. „To se v nejbližších letech bez zásahu vlády či lékařské komory nestane,“ zdůraznil Demčák.

Bezvýsledné hledání

Podobně jsou na tom v Českém Dubu, kde dlouhodobě chybí jeden zubař. Mají volné prostory bývalé stomatologické ordinace, v minulosti při hledání stomatologa využili inzerce ve zdravotnických novinách, avšak bez výsledku. „Uměli bychom pomoci řešit i jeho případnou bytovou otázku,“ informoval českodubský starosta Jiří Miler.

V Jablonném v Podještědí měli ještě do konce minulého roku tři zubní lékaře, což pokrývalo potřeby obyvatel města. Změnilo se to v okamžiku, kdy jedna lékařka odešla do starobního důchodu, a doposud se nepodařila sehnat náhrada. „Pro určitou část obyvatel to znamená problém s hledáním nového zubaře. Pacienti to zkoušejí v Liberci, Novém Boru, České Lípě nebo ve Cvikově. Ale je to většinou špatné a tamní zubaři mají plnou kapacitu a nepřibírají,“ nastínil situaci starosta Jiří Rýdl s tím, že kapacitu mají naplněnou i zbylí dva stomatologové přímo v Jablonném. A zatímco jednomu lékaři se také blíží důchodový věk, druhý ordinuje jen tři pracovní dny kvůli provozování lékařské péče ve Stráži pod Ralskem. „V dohledné době může být nedostatečná zubní péče velkým problémem pro značnou část obyvatel. Bohužel se nám do prázdné ordinace v základní škole nedaří nového zubaře najít. Město by mohlo případně poskytnout i byt,“ podotkl Rýdl.

Se situací ohledně stomatologů se potýká také Chrastava, a to už jedenáct let. Ve zdravotním středisku stabilně působili dva zubaři, aktuálně ordinuje pouze jeden z důvodu mateřské dovolené kolegyně. „Město nového zubního lékaře velmi potřebuje nejen na dlouhodobý záskok, ale v případě jeho zájmu by pro něj trvale zřídilo i novou ordinaci na zdravotním středisku. Nabídka bytu a zubařského křesla platí i pro něj,“ řekl chrastavský starosta Michael Canov.

Ilustrační foto
Lípa posílila svůj kamerový systém, teď dohlíží i u sídliště Holý vrch

Podle krajského představitele České stomatologické komory působí v Libereckém kraji kolem 200 zubních lékařů, kteří jsou ale centralizováni ve větších městech. Roli hraje i proměna oboru jako takového. Je spojená s novými odbornými postupy, technologiemi, s provozními změnami a změnami financování zubních praxí. Mezi zubními lékaři také nyní probíhá výraznější mezigenerační obměna. „Problém je jistě nedostatečně zažitá prevence v populaci a z toho vyplývající důsledky postižení chrupu a tím zvýšená poptávka po zubní péči,“ sdělil Filip Špilar. „Při rozhodování, zda upřednostní práci na malém městě oproti velkému městu, bude jistě zvažovat hledisko soukromého života, hledisko finanční a hledisko odborné, respektive otázku poptávky po takovém rozsahu péče, které daný lékař hodlá nabízet,“ upřesnil.

Nemalé fronty se o svátcích a víkendech tvoří před zubní pohotovostí. Tuto službu v rámci Libereckého kraje zajišťuje Liberecká dentální a Krajská nemocnice Liberec. Zatímco společnost Liberecká dentální je vysoutěžená jako veřejná zakázka na období 2023 až 2024, liberecká nemocnice poskytuje finanční příspěvek na provoz ordinace formou vyrovnávací platby za službu obecného hospodářského zájmu ve výši 1,58 milionu korun za rok. „V nastaveném systému, kde lékaři dávají přednost službě u konkrétního poskytovatele, a ne ve vlastní ordinaci, je donucení nemožné, neboť lékaři musí vstoupit s nemocnicí do pracovně-právního vztahu, který je nevynutitelný,“ doplnil radní Libereckého kraje pro resort zdravotnictví Vladimír Richter.