Vrátit zubaře na vesnice má nové opatření ministerstva zdravotnictví. To nově motivuje stomatology získáním částky 1,2 milionu korun na vybavení ordinace.

Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1 500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží.

KONEC DOJÍŽDĚNÍ

„Cílem programu je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech tak, aby byla zajištěna dostupnost stomatologické péče rovnoměrně ve všech regionech a pacienti nemuseli daleko dojíždět. Dotace pomůže zubařům pokrýt vysoké počáteční výdaje spojené se zařízením ordinace, například na nákup křesla, rentgenu atd., které je mohou odrazovat od zřízení praxe v těchto oblastech,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zatímco velký počet zubních lékařů je zejména v Praze, nedostatkem ordinací trpí příhraniční oblasti. Nejhorší situace je podle zdravotních pojišťoven na Českolipsku, Děčínsku, Chomutovsku a Bohumínsku. Velmi obtížně se také hledají stomatologové ochotní ošetřovat dětské pacienty.

Českolipsko se s nedostatkem zubařů potýká řadu let. Zatímco třeba v České Lípě se situace v poslední době notně zlepšila díky posilám ze zahraničí, v menších městech a obcích zubaři vůbec nové pacienty nepřijímají nebo tam zkrátka nejsou.

Příkladem je Dubá, kde místní zubařka ukončila praxi loni v prosinci. A náhrada zatím není. „Našli jsme si zubaře v České Lípě, kde nás přijali všechny jako rodinu. Ale samozřejmě bylo pohodlnější mít zubařku přímo ve městě,“ říká Martina z Dubé, která sama pracuje ve zdravotnictví. O plánech ministerstva pochybuje.

„Lékaři na vesnice obecně nechtějí, ani zubaři, ale ani ti praktičtí. Třeba v sousedních Doksech už měsíce marně shánějí nového pediatra. Tak to bohužel je a pochybuji, že dotace na vybavení ordinace přesvědčí nějaký výrazný počet zubařů. Možná ti mladí, hned po škole,“ dodává.