„Když mě vedení města Cvikov oslovilo s nabídkou spolupráce, zrovna jsme s manželem zvažovali, zda zůstaneme i nadále v Liberci, nebo se přesuneme jinam. Rozhodnuti přijmout nabídku ovlivnil i fakt, že díky tomu budeme blíž rodině,“ popsala důvody své volby zubní lékařka Tereza Prouzová. Její oba rodiče jsou lékaři, takže už odmala ji to táhlo ke zdravotnictví. „Zubařina je nesmírně zajímavý a pestrý obor, který mě velmi baví a naplňuje,“ dodala.

Zdroj: DeníkPodle starosty Cvikova Jaroslava Švehly sice ve městě už jednoho zubaře mají, ale to není pro město samotné a spádové obce dostačující. Lidé jezdí pak do České Lípy, Nového Boru či Liberce. „Zubních lékařů je obrovský nedostatek, proto jsme velice rádi, že ve Cvikově budeme mít větší nabídku stomatologické péče,“ zdůraznil.

Aktuálně probíhají stavební úpravy v bývalém kulturním domě. Právě v Niessnerově vile bude sídlit nová a moderní zubní ordinace. Kromě praktického zubního lékaře budou moci pacienti využít služeb dentální hygienistky. „Díky občasnému dojíždění externího stomatochirurga budeme schopní nabídnout i řešení komplikovanějších případů. Odpadne tak nutnost jezdit do krajského města,“ podotkla Prouzová s tím, rozhodně plánuje uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

SHŠ Garde.
Historický šerm je můj druhý život, říká zakladatelka cvikovské skupiny Garde

Právě nedostatek zubařů, kteří mají uzavřené smlouvy s pojišťovnami, představuje značný problém. Pacient si pak platí veškeré ošetření. Rozhodující roli při hledání zubního lékaře hraje i cena ošetření, protože pojišťovny platí jen to nejzákladnější. Nejnákladnější položkou je tedy čas zubaře. „Každá minuta je drahá, a čím více se dotyčný pacientovi věnuje, tím je to dražší,“ upřesnil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Město uzavřelo se zubařkou smlouvu na deset let a plánovaný termín otevření praxe je léto příštího roku. „Počítáme s tím, že v budoucnu ji prodloužíme. Zároveň jsme nabídli pozemek, kde si postaví rodinný dům,“ upřesnil cvikovský místostarosta Petr Vrabec. Kromě zubaře jsou ve Cvikově dále dva praktičtí lékaři, gynekolog, rehabilitace a dále krajské zařízení Dětská léčebna Cvikov a léčebna respiračních nemocí Martinovo Údolí.