Šance na úspěch přitom nebyly vysoké. „Po dlouhodobých deštích je terén tak podmáčený, že technika zapadala do bahna a bylo velmi obtížné se ke zvířatům v těchto podmínkách dostat,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci. „I přes velmi náročné podmínky se nám podařilo odchytit dva plánované býky. Samci ve věku dvou a tří let byli úspěšně vypuštěni v oboře Vojenských lesů a statků v Židlově,“ dodal.

Město Mimoň čeká rekonstrukce zámeckého parku.
Zámecký park v Mimoni je rarita. Nyní se chystá jeho zásadní rekonstrukce

Výměna zvířat pomůže zvýšit genetickou pestrost stád. „Chov v Židlově patří k nejvýznamnějším u nás, jsme velmi rádi, že jsme mohli s tamní oborou zvířata vyměnit,“ uvedl Dostál. Z milovické rezervace již v minulosti odjeli zubři do rezervace u Rokycan, ale i do zahraničních rezervací ve Francii nebo Nizozemí. Milovická stádo zubrů je se 43 zvířaty největší v Česku.

Součástí přesunů zvířat bude také vznik nového chovu na Lipně v jižních Čechách. Právě tam odjedou dvě samice ze Židlova, které doplní další dvě zubří jalovice ze Zooparku Chomutov v Ústeckém kraji. Čtyři samice ze dvou různých chovů pak na Lipně doplní samec z milovické rezervace. Cílem je, aby nově vzniklý chov zubrů na Lipně byl geneticky co nejpestřejší. Na Lipně je již od loňského jara stádo divokých koní.

Darování rozsáhlého souboru archivních materiálů Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě schválila rada města Waldkraiburg, které leží v německém Bavorsku.
Do muzea v Lípě míří cenný dar. Unikátní sbírka vzpomínek německých vysídlenců

Zubři byli po první světové válce člověkem v přírodě vyhubeni a přežili jen v chovech v zajetí. “Všechna zvířata pocházejí z pouhých dvanácti jedinců. Vzácnější bělověžská linie, chovaná v Milovicích i v Židlově, pochází dokonce z pouhých sedmi zakladatelů. Proto je při sestavování nových stád třeba dbát na co největší genetickou variabilitu,“ uzavřel Dostál.

Mohlo by vás zajímat: Na ptačí pozorovatelnu v Zahrádkách se nedostanete. Shánějí se peníze na opravu

Zdroj: Ladislava Sdrzallek