Umístění pamětní desky s křížem na Lesním hřbitově schválili novoborští zastupitelé v únoru 2006. Náklady na výrobu pamětní desky, jejíž text je v češtině i němčině, uhradili pozůstalí obětí. V původním návrhu se počítalo s tím, že deska bude umístěna na budově radnice.
Zastupitelé se sice více méně shodovali na tom, že bychom neměli křivdy přehlížet a že za minulostí nelze udělat tlustou čáru, ale umístění pamětní desky na budově radnice nakloněni nebyli. A netrvali na něm ani zástupci z Kulturního sdružení občanů německé národnosti v Novém Boru, a tak památník dnes stojí na Lesním hřbitově.
Dnes, šedesát čtyři let po události, začali někteří novoborští občané volat po odstranění památníku z Lesního hřbitova. „Bude to na nás, na lidech, jestli ho odstraníme, nebo neodstraníme. Ale já jsem přesvědčený, že 17. listopadu tam už nebude. Že zastupitelstvo k tomu zaujme stanovisko a pomník odstraní,“ prohlásil během semináře Robert Uxa.
Během prvních červnových dnů roku 1945 zemřelo devět německých občanů. Podle historických pramenů zřejmě dva až tři z nich byli členy NSDAP. „O ostatních se toho mnoho neví,“ uvedl Jan Tichý, který se touto událostí zabývá. O úmrtí devátého – MUDr. Alfreda Trägera – existuje osm verzí.
Současný místostarosta Stanislav Valdman hlasoval pro umístění památníku už v roce 2006. „Považoval jsem to a dále považuji po čtyřiašedesáti letech za rozumné a hlavně usmiřující,“ uvedl.
Jediné, co je dnes jasné, že civilní obyvatelé Nového Boru na exekuci neměli podíl. Kulky vyšly ze zbraní příslušníků 47. pluku Československé armády. Navíc všechny tyto činy byly již dávno amnestovány, tudíž se na ně spravedlnost nevztahuje.