Na žaludku polykače mečů si vyzkoušel první primitivní gastroskop německý lékař Adolf Kussmaul v polovině devatenáctého století. Od té doby se ke štěstí pacientů vyšetření a léčba chorob trávicího traktu posunula o míle vpřed. Lepší komfort pro nemocné slibuje i endoskopické pracoviště v Nemocnici s Poliklinikou v České Lípě, které je po stěhování a náročné modernizaci.

Chybělo soukromí

Doposud se lékaři věnovali pacientům pouze ve dvou stísněných vyšetřovnách z počátku osmdesátých let, kdy českolipská nemocnice zahájila provoz. Přitom velmi výrazně stoupal počet pacientů, kteří potřebovali endoskopické vyšetření.

Jen pro srovnání, lékaři v roce 1981 provedli vyšetření žaludku u padesáti lidí, loni jich bylo sedmnáct stovek. „Chybělo zde soukromí, byly tam nedůstojné podmínky pro pacienty i lékaře,“ řekl ředitel českolipské nemocnice Petr Chmátal.

Endoskopie se proto přestěhovala ze čtvrtého do druhého patra, kde vhodně navazuje sonografické pracoviště a pacienti již nemusí běhat po nemocnici.

Moderní vybavení

Oddělení má nyní dvojnásobný prostor, novou recepci a kartotéku. „Důležité je, že endoskopická laboratoř získala nové vybavení. Přibyla audiovizuální technika, vzduchotechnické skříně, které jsme neměli a jenž slouží na pročišťování a ukládání fibroskopů,“ upřesnila primářka interního oddělení Romana Balková s tím, že jim rovněž slouží nové myčky na k dezinfekci a sterilizaci přístrojů, které jim umožní vyšetřit daleko více pacientů.

Lékaři na endoskopii vyšetřují nemocné nejčastěji s žaludečními vředy, akutním krvácením do žaludku nebo s výskytem cizích těles v žaludku. Velmi dobře zvládají rovněž nemoci žlučníku, kolonoskopická vyšetření a třeba i výživu pacientů, kteří nemohou přijímat potravu ústy.

Vysoká úroveň

„Akutní krvácení provádíme do dvou hodin po vyšetření. Jinde ve světě je časové rozpětí až čtyřiadvacet hodin. Jsme na vysoké úrovni, provádíme jen o čtvrtinu méně výkonů než v pražské ústřední vojenské nemocnici,“ řekl lékař Miroslav Čerbák.

Podle vedoucí lékařky oddělení Jiřiny Faltové by měly být doplněné další moderní přístroje. „Kolonoskopie by měla mít dva sály, tím se zkrátí současné tříměsíční čekací lhůty, které jsou neúměrně dlouhé,“ podotkla Jiřina Faltová.

„Ani přes současnou situaci ve zdravotnictví nechceme a nebudeme rezignovat na rozvoj nemocnice,“ podpořil ji ředitel Chmátal.

Modernizace endoskopie, která je součástí interního oddělení, vyšla na 4,5 mil. korun a hradil ji Liberecký kraj. Nemocnice s poliklinikou patří libereckému hejtmanství. Má přes 400 akutních a více než 120 lůžek následné péče. Zdravotnické zařízení hospodaří s rozpočtem 660 milionů korun a je k dispozici nejen asi 100 tisícům obyvatelům českolipského okresu, ale v některých oborech i pacientům z Děčínska. Loňské hospodaření nemocnice skončilo ziskem 160 tisíc korun.