Boj o dosavadní ředitelku MŠ Šikulka nevzdávají rodiče předškoláků. Ti se odmítají smířit s odvoláním Naděždy Kumberové a jmenováním Šárky Malé na místo šéfky školky. Nyní přišli s otevřenou výzvou pro všechny obyvatele České Lípy. V ní apelují, aby lidé svojí přítomností na jednání zastupitelů ve středu 27. června odmítli aroganci a požadovali ve svém městě demokracii.

„Když se necháme, udělají z nás loutky bez vlastního názoru, které jen tiše poslouchají," uvedla za rodiče Ivana Holzelová.

Mají právo na názor

„Proč se musíme stále domáhat svých práv, aby si na radnici a také zastupitelé vyslechli náš názor. K tomu zatím nedošlo, pouze jsme se setkali s arogancí a vyšší mocí. Přesně podle hesla Zvol nás, a pak nic nechtěj," doplnila Ivana Holzelová.

Rodiče předškoláků se před několika týdny doslova vzbouřili proti výsledku konkurzu na místo ředitelky v MŠ Šikulka. V souvislosti s ním čelí starostka Hana Moudrá (ODS) nařčením z možné podjatosti. Jako předsedkyně konkurzní komise doporučila svoji dlouholetou kamarádku Šárku Malou jako vítěznou kandidátku na post ředitelky. Doporučení konkurzní komise radní akceptovali.

„Pokud bychom nerespektovali pořadí dané konkurzní komisí, zavdali bychom příčinu k domněnkám a spekulacím," zdůvodnil před časem místostarosta Tomáš Vlček (SLK).

S tím ale rodiče rozhodně nesouhlasí. Plně stojí za stávající ředitelkou Naděždou Kumberovou a jsou proti tomu, aby ze školky odešla. Podpořili ji peticí, anketou, psali dopisy radním i konkurzní komisi. Mají za to, že konkurz proběhl nestandardně a jeho výsledek ovlivnilo přátelství starostky Moudré s vítězkou Šárkou Malou.

Přijdou na radnici

Svůj postoj dali najevo na květnovém jednání zastupitelů, kde některé z nich po předložené argumentaci vypískali. „Ke konkurzu se chceme vyjádřit i nyní, ve středu 26. června. Prostřednictvím paní zastupitelky Žatecké chceme znovu otevřít náš problém. Stojíme si za tím, že je zde jasný střet zájmů," doplnila Ivana Holzelová.

Romana Žatecká (ČSSD) se již obrátila na kontrolní výbor, aby přešetřil to, zda došlo či nedošlo ke střetu zájmů ze strany Hany Moudré. Té adresovala rovněž dopis. V něm ji požádala, aby radní zrušili rozhodnutí o jmenování Šárky Malé a konečné slovo nechali na zastupitelích.

Podle zveřejněných materiálů kontrolního výboru na webu města je závěrem to, že Romana Žatecká špatně formulovala svoji žádost a má ji přepsat.

„Paní starostka reagovala tím, že by pokud by přistoupila na můj návrh, destabilizovala by ostatní ředitele, které radní jmenovali na základě vítězství v konkurzu. Nemůžu se smířit s tím, že se v případě Šikulky opomíjí morální hledisko. Vadí mi, že se předsedkyně konkurzní komise a vítězná kandidátka veřejně přiznávají k přátelství. Proto vystoupím za rodiče. Oni jediní jsou v každodenním kontaktu se školkou, vědí co je v ní dobře, a proto jejich názor beru za směrodatný," řekla Romana Žatecká.

Českolipská radnice vyhlásila konkursy v osmnácti školských zařízeních, jejichž je zřizovatelem. Výjimku měla pouze ZŠ Pátova a ZŠ Dr. M. Tyrše, tamější ředitelé se vešli do šestiletého limitu, kdy mají zajištěný výkon funkci. Hranici počtu let stanovila novela školského zákona, jež začala platit počátkem letošního roku.

Podle výkladu zákona ale bylo na zřizovateli, zda konkursy vyhlásí či nikoliv. Podle dřívějšího vysvětlení Tomáše Vlčka se ke konkurzům přiklonili proto, že nechtěli experimentovat a riskovat, že by rozhodnutí ředitelů, jimž uplynul mandát a pokračovali ve funkci bez potvrzení, byla neplatná.