Problémem jsou však žvýkací gumy pro pracovníky technických služeb v některých městech na Českolipsku, kteří se zvlášť v jarních měsících, kdy roztaje sníh a veškerý nepořádek je vidět, potýkají s jejich odstraňováním. To totiž jde velmi těžko a žádný speciální přístroj na to zatím nemají.

„V Novém Boru žvýkačky z ulic odstraňují pracovníci veřejně prospěšných prací ručně pomocí speciální škrabky. Žádný další extra způsob není,“ uvedla tisková mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Že by na chodce v ulicích čekala na každém centimetru žvýkačka, která by se jim přilepila na podrážku, tak to naštěstí na chodnících v Novém Boru, Cvikově, Zákupech nebo v Doksech podle místních pracovníků technických služeb nevypadá.

Jsou však ve městech místa, ve kterých se žvýkací gumy na zemi nachází častěji než jinde. K nim patří například autobusové nebo vlakové zastávky, prostory před školou nebo třeba parky. Zkrátka tam, kde se na jednom místě pohybuje více lidí.

„Žvýkačky z ulic seškrabujeme ručně, ani nevím, zda nějaké speciální zařízení na jejich odstraňování existuje. Větším problémem jsou ale pro nás nyní psí hovínka, těch máme po městě opravdu hodně,“ popsal Zdeněk Křovák ze společnosti Služby města Cvikova s.r.o.

Jedině zmrazit

Stejně na tom jsou také v Zákupech nebo Doksech. I tam odstraňují žvýkačky ručně.

„Lidé si většinou dávají pozor a žvýkačku před strážníkem na ulici nevyplivnou. Pokud to ale udělají, řešíme to v Zákupech domluvou. Přitom bychom mohli hříšníkovi udělit pokutu až tisíc korun, protože znečistil veřejné prostranství. Ale oproti tomu, když někdo vyhodí smetí do lesa, což patří do stejné kategorie, je vyplivnutí žvýkačky tak nepatrný přestupek, že pokutu nedáváme,“ upřesnil městský strážník v Zákupech Petr Zvára.

Smůlu pak strážníci mají také v tom, že žvýkačky plivou na zem většinou děti, kterým je méně než patnáct let a kterým vzhledem k věku pokutu dát ani nemůžou.

A co dělat, když se člověk stane obětí nějakého zákeřného plivače a do žvýkačky si sedne? Zaručenou metodou, jak žvýkací gumu z oblečení dostat, je prý hodit ho do mrazáku a poté zmrzlou gumu oddrolit.