Existuje mnoho důvodů, proč kočky milují krabice. Tím hlavním je fakt, že krabice vytváří malý uzavřený prostor. Kočky jsou dravci, kteří loví ze zálohy a tak hledání místa, kde se mohou schovat, číhat na kořist a cítit se v bezpečí, patří k jejich instinktům. A právě k tomu se kartonové krabice perfektně hodí.

Bezpečný úkryt

Kočky se instinktivně ukrývají před hrozbami a krabice poskytuje perfektní místo úkryt. Kočky ji vnímají jako prostor, kde je dravec nemůže napadnout ze strany, zeshora ani zezadu.

Kočky krabice milují: 

Zdroj: Youtube

„Ve stresových situacích může krabice nebo jiný uzavřený prostor pomoci zlepšit náladu a chování kočky. Nemusí se totiž bát, že je překvapí nějaký predátor či vetřelec. Krabice jsou navíc bezpečným prostorem, kde vás vaše kočka může sledovat, ale vy ji nevidíte,“ píše server Yumove.

Ochrana před stresem

Útěkem do úkrytu kočka nereaguje jen na nebezpečí, ale také na jiné stresové situace. „Kočky nemají vrozenou strategii pro řešení konfliktů, takže se před svými problémy raději schovají,“ upozorňuje server Purina.

Soukromí uzavřeného prostoru je další možnou odpovědí na to, proč mají kočky rády krabice.

Kočičí mazlíčci mají skvěle vyvinuté smysly, i když je doma v křesle využijí minimálně
Opravdu je znáte? Neuvěřitelné schopnosti koček překvapí i nejednoho majitele

Svědčí o tom i výsledky nedávné studie, kterou provedli vědci z University Utrecht. Byla provedena na skupině koček v útulku. Polovina z nich dostala do své klece krabici, druhá polovina nikoli. Výzkum zjistil, že kočky s krabicemi se rychleji zotavily ze svých neduhů a snadněji se přizpůsobily novému prostředí.

„Úkryt se zdá být důležitým obohacením pro kočku, aby se mohla účinně vypořádat se stresory v novém prostředí útulku v prvních týdnech po příjezdu,“ uvádí studie.

Krabice jsou bezpečným prostorem, odkud vás vaše kočka může sledovat, ale vy ji nevidíte.Krabice jsou bezpečným prostorem, odkud vás vaše kočka může sledovat, ale vy ji nevidíteZdroj: Shutterstock

Pocit stability a bezpečí není důležitý jen pro kočky z útulku. Majitelé kočky, kteří se právě přestěhovali do nového domu či bytu, by si podle odborníků měli pár krabic po stěhování ponechat, aby je jejich kočka mohla v novém a pro ni cizím prostředí použít jako prostor, kde se bude cítit bezpečně a pohodlně.

Je tam teploučko

Karton, z něhož jsou krabice vyrobeny, je skvělý izolant. A malý prostor uvnitř vábí kočku, aby se schoulila a odpočívala v útulném a teplém místečku. Před velkou zimou krabice zvíře neochrání, ale pokud její prostor odpovídá velikosti kočky, dokáže udržet její tělesné teplo a představuje pro ni komfortní prostředí.


Nahrává se anketa ...

Teplo, soukromí a bezpečí, které krabice kočce poskytuje, jsou také hlavními předpoklady pro ideální kočičí pelíšek. Kočky mohou denně prospat osmnáct až dvacet hodin, a proto potřebují vhodné místo. Kartonový úkryt správných rozměrů je často lepší než kupovaný kočičí pelech.

„Vy vidíte jen jednoduchou lepenkovou krabici, ale vaše kočka vidí bezpečnou luxusní jeskyni, která slibuje teplo a ochranu,“ upozorňuje server Yumove.

Hračka, kousadlo, škrábadlo, prostě zábava

Krabice je pro zvědavou kočku i zdrojem zábavy a poznání. Může po ní lézt, převracet ji, skákat dovnitř a ven, schovat se do ní, a pak jako správný dravec vyskočit a zaútočit, mlátit do ní tlapkami, nebo ji škrábat.

Každá nová krabice, kterou přinesete domů, má svou jedinečnou vůni. Navíc lepenka není běžným materiálem, takže kočičí zvědavost, drápky i zoubky si přijdou na své. Kdybyste se své kočky zeptali, určitě by vám nadšeně sdělila, že je prostě super rozsápat krabici na malé kousky.

Pokud se potvrdí závěry nové studie, kočky by v budoucnu mohly být využívány v kriminalistice. Jako svědci trestných činů
Vědci přišli u koček na další schopnost. Mohou pomoci odhalit vraha

Nejde však jen o vášeň koček domácích. Floridský zvířecí útulek Big Cat Rescue zjistil, že zálibu v krabicích mají i další kočkovité šelmy, jako jsou lvi, tygři, levharti či rysi.

Pět důvodů, proč mají kočky rády krabice:
- poskytují jim pocit bezpečí
- chrání je před stresem
- je v nich teplo
- příjemně se v nich spí 
- tvar i materiál nabízejí mnoho možností ke hře

„Možná vás překvapí, že velké kočky sdílejí mnoho stejných vlastností jako vaše kočka. Když šelmy žijící v rezervacích a zoologických zahradách dostaly lepenkové krabice, užily si stejnou zábavu jako domácí kočka! Bylo vidět, jak do nich lezou a vyskakují, sedí v nich a obecně se skvěle baví,“ píše web Purina.