Nesprávný výběr druhu kvůli nadšení ze vzhledu a neodhadnutí možností je, podle Vladimíra Hulmana z Ústřední odborné komise chovatelů akvarijních ryb a terarijních zvířat při Českém svazu chovatelů, u začínajících akvaristů běžné. „Oblíbenost druhů rybek se mění s tím, jak se mění i složení akvaristů. I akvaristika má trendy, byť se střídají pomaleji, než v jiných oblastech chovatelství či módy,“ přibližuje.

Po roce 1990 „byly v kurzu“ druhy jako mečovky, paví očka a další živorodky. „Pak to byly sumečci nebo třeba africké cichlidy, začaly se sem dostávat exotičtější druhy,“ popisuje Hulman. „Po dvaceti letech se zase vrací i zkušenější akvaristé k mečovkám, pavím očkům a živorodkám. Řada z nich, různé barevné formy, se mezitím staly velmi vzácné,“ vysvětluje akvarista.

Zábava pro chudé

Zájmový chov rybek je doložený archeology tisíce let dozadu. V českých zemích nastal jeho rozmach v 60. letech 19. století. V roce 1921 dokonce začal vycházet i časopis Akvaristické listy. V dobovém tisku se můžeme dočíst, že akvaristika byla vítaným koníčkem i slabších sociálních vrstev.

„Je pozoruhodné, jak se šíří akvaristika jmenovitě v kruzích těžce pracujícího dělnictva. Jako příklad uvádím, že v pražské dělnické čtvrti, Žižkově, jsou tisíce nádrží v bytech dělnických. Na sta akvaristů je mezi kovodělnictvem a železničními zřízenci v Plzni,“ popisuje v periodiku Pražská lidová revue z roku 1911 tehdejší tajemník obchodní komory Václav Schuster.

Ilustrační snímek
Bez zabíjení ryb. Jihočeši dokážou získat kaviár ze živého jesetera

Podle tajemníka byla akvárka „pramenem ušlechtilé zábavy“ a navíc levná. Ty doby už ale zřejmě minuly. Podle Pavla Mžourka, prodejce akvaristických potřeb a zakladatele webového portálu Akvarista.cz se teď jedná o dražší koníček. „Ve chvíli, kdy lidé začali čelit zdražování energií, prodej akvaristických potřeb klesnul,“ potvrzuje. „Akvárium není jen o vodě. Je potřeba ho dovybavit filtrem, vzduchováním, světlem, pro některé druhy třeba i vytápěním. To všechno jsou žrouti elektřiny,“ vysvětluje.

Náklady na provoz akvária o sto litrech se mohou vyšplhat i na pět set korun. „Trendem, který teď vidíme, je pořizování si menších akvárií. Třeba takových, která se dají dát na stůl,“ říká Mžourek.

Krevety jsou nenáročná exotika

Posledních deset let se v akváriích začínají objevovat také krevety. Vladimír Hulman za jejich oblibou vidí zejména vzhled. „Mají krásná zbarvení, která připomínají mořské rybičky. Na chov jsou ale většinou, až na některé druhy, poměrně nenáročné, stačí jim i menší akvária,“ vysvětluje.

Právě krevety jsou tak nejspíš ideálním druhem do doby drahých energií. Kromě menších nároků na objem akvária se totiž obejdou často i bez vytápění vody, postačí, když dosáhne pokojové teploty. Daří se jim i v neosvětlených akváriích.

Vybírejte u chovatele

Pokud chcete s akvaristikou začít a řešíte, kde rybičky vybrat a nakoupit, máte několik možností.

Podle Vladimíra Hulmana je ideální nakoupit přímo u chovatele. „Případně na akvaristických trzích, kde zpravidla prodávají chovatelé. Nákup ve zverimexech bych nechal až jako poslední možnost,“ radí.

Agama připomíná známého superhrdinu Spider-mana
Ještěrka agama vypadá jako Spider-Man. Má i vlastní superschopnost

Důvodem je jednak riziko, že personál obchodů vůbec rybám nemusí rozumět, roli ale hraje i praktické zdravotní riziko. „Změna vody je pro každou rybu stres a zdravotní riziko. Z vody chovatele jde rovnou do té nové doma. Ale ryba z obchodu má za sebou tu chovatelskou vodu, vodu v obchodě a pak teprve přejde do té vaší,“ poznamenává akvarista.

Kde nakoupit

V neděli 15. ledna se velká akvaristická burza koná od 8.30 v První jazykové základní škole na adrese Horáčkova 1100, Praha 4.

Od roku 1999 se konají trhy Akva Tera Flora v Hradci Králové. Letos připadají na 29. ledna v KC Aldis. Trhy probíhají pravidelně během celého roku i v menších městech, sledujete například program aktivit domů dětí a mládeže.