Předchozí
1 z 7
Další

1) Puntíkatá zebra

Zebří pruhy se dají přirovnat k otiskům prstů. Každá má totiž svůj jedinečný vzor. Fotografovi Franku Liuvi se v keňské národní rezervaci Masai Mara podařilo pořídit snímek mláděte s puntíky místo pruhů. Objevil ji předtím místní průvodce Antony Tira, po němž dostala i jméno Tira.

„Ona a další hříbata trpí onemocněním zvaným pseudomelanismus, což je vzácná genetická mutace, při níž zvířata vykazují abnormalitu ve vzoru pruhů,“ vysvětlil biolog Ren Larison z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

2) Holátko

Den před štědrým večerem v roce 2017 našli záchranáři v popelnici podvyživenou medvědici bez srsti hledající něco k jídlu. Podle dne, kdy ji našli, ji pojmenovali Eve. Anglicky se totiž Štědrý den řekne Christmas Eve.

Trvalo dva roky, než jí srst částečně narostla zpět. Do původního stavu se však nikdy nevrátí. „Bez naší pomoci by neměla šanci přežít,“ řekla pro magazín People Kitty Block, která je ředitelkou společnosti Humane society of the United states, jež pomohla Eve zachránit.

3) Nafoukanec

Ježka velikosti gymnastického míče našel náhodný kolemjdoucí ve Skotsku. Zvíře mělo takzvaný balónový syndrom. To znamená protrženou plíci, kterou do těla uniká vzduch. Muž ho vzal k veterináři, který mu pomohl vypustit nashromážděný plyn.

Pár chirurgických řezů vrátil ježka ze 76 centimetrů do normální velikosti. Pojmenovali ho humorně po slavné vzducholodi – Zeppelin. Díky pomoci se uzdravil a po necelém roce ho vypustili do volné přírody.

4) Sourozenec, nebo nádor

V americkém státě Idaho zaútočila v obydlené oblasti na jednoho psa puma. Lovci se psy začali ihned pročesávat okolí města Preston. Po třech hodinách se jim ji podařilo ulovit. Když zvíře spatřili z blízka, nemohli uvěřit vlastním očím. Pumě z vršku hlavy vyrůstaly špičáky a fousky.

Biologové nabídli dvě zdůvodnění. Je možné, že jsou zuby pozůstatkem srostlého dvojčete, které zemřelo v děloze, ale přeživší plod ho pohltil. Druhým vysvětlením je, že se jedná o teratomový nádor. To jsou útvary vyplněné zuby, vlasy a někdy i prsty. Obsahují tkáň, která se tvoří v raném stádiu embrya.

5) Bílý los

Obyvatelé severských států po celé generace oplétají legendami bílé losy. Vědci nabízí jednodušší vysvětlení, které však majestátnímu zvířeti neubírá na kráse. Tvrdí, že některé kusy losů trpí leucismem. To je stav, kdy má zvíře sníženou tvorbu všech kožních pigmentů. Běžně se vyskytuje také u pávů. Ovšem nejedná se o albinismus. Ten totiž snižuje jen produkci melaninu.

Bílých samců zvířete, které může vážit až 820 kilogramů, v poslední době přibývá. Šance, že se los narodí bílý, je 1 ku 30 tisícům.

„Lovci se rozhodli světlé losy nezabíjet. To znamená, že jsou v podstatě chráněni, a tak má přirozený výběr příležitost učinit je běžnějšími. Je to něco jako šlechtění psů," komentoval odborník na losy a soby Göran Ericsson ze Švédské univerzity zemědělských věd .

6) Tygr Kenny

Lidé ho přezdívali nejošklivější tygr na světě. V roce 1998 se Kenny narodil v zajetí skupině arkansaských překupníků. Pro zisk množili bílé tygry, které byli schopní prodat až za 30 tisíc liber. Kenny byl pro ně bezcenný, jelikož na svět přišel s downovým syndromem.

Majitel se veřejnosti snažil namluvit, že tygr takto vypadá, protože pořád narážel hlavou do zdi. Pravdou bylo, že chovatel mezi sebou množil sourozence. Podepsalo se to i na Kennyho bratrovi Willim, který se narodil šilhavý. Oba je v roce 2000 zachránila organizace Turpentine Creek Wildlife Refuge. Kenny nakonec předčil očekávání a místo 12 let se dožil 23.

7) Hydra

Stvoření jako z řeckých bájí – dvouhlavý had. Šance, že se narodí, přitom nejsou tak nízké, jak by se mohlo zdát. Statisticky se ze 100 tisíc hadů vylíhne jeden s touto anomálií. Pravděpodobnost, že přežijí ve volné přírodě, je pro ně nízká. Přestože jedna hlava bývá dominantnější, každá z nich má svůj mozek a své nápady, což zpomaluje konečné rozhodování. Mají proto problémy při lovu potravy.

Podobně postižená se mohou narodit i jiná zvířata. Minulý rok našli v Minnesotě uhynulé srnčí mládě se dvěma hlavami. Dle všeho jde o jediný zaznamenaný případ této abnormality u vysoké zvěře.

K takzvané bicefalii dochází při embryonálním vývoji, kdy se jednovaječná dvojčata nedokážou zcela oddělit.